Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
 
Овој султан преземал неколку административни реформи за обновување на турската армија и спасување на империјата. Против овие реформи се спротиставиле неколку големи феудалци во империјата, а веднаш по тоа дошле и неколку бунтови. Во [[1807]] година бил заменет од власта. Една година подоцна бил убиен по заповед од братувчед му [[Мустафа IV]].
{{Никулец за биографија}}
{{Биог-никулец}}
 
{{Отомански султани}}
941.847

уредувања