Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот Додава: pms:Francis Bacon (pitor))
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Френсис Бејкон''' ([[28 октомври]] [[1910]] - [[Лондон]], [[28 април]] [[1992]]), најпознатиот англиски [[сликар]] на 20-от век. Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] се платени 140.000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ е продаден за рекордни 6.270.000 американски долари.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Англиски сликари]]
941.847

уредувања