Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Петар Паул Рубенс''' ([[Зегин]], [[28 јуни]] [[1577]] - [[Антверпен]], [[30 мај]] [[1640]]), фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Фламански сликари]]
941.847

уредувања