Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: lv:Edvards Dženners)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Едвард Џенер''' ([[17 мај]] [[1749]] - [[26 јануари]] [[1823]]), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Англиски лекари]]
941.847

уредувања