Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Отстрането уредувањето на 92.55.71.211 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Америго Веспучи''' ({{роден во|Фиренца}}, {{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]].
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Италијански морепловци]]
941.847

уредувања