Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија државник; козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор претседател на оваа африканска држава. Негови сопруги се [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (која почина во [[1992]] година) и [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Зимбабвеански револуционери]]
941.847

уредувања