Стеван Мокрањац: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''[[Стеван Мокрањац]]''' ({{роден во|Неготин}}, {{роден на|9|јануари|1856}} - [[Скопје]] {{починал на|29|септември|1914}}), српски [[композитор]] кој се одликувал со извонредна смисла за уметничка обработка на музичкиот фолклор. Негови најзначајни остварувања се ракатки, 15 народни рапсодии (со уметничка стилизација) на македонски, босански и на српски мелодии.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Српски композитори]]
941.847

уредувања