Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот Додава: yo:Martin Heidegger)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''[[Мартин Хајдегер]]''' ({{роден на|26|септември|1889}} - {{починал на|||1976}}), главен претставник на [[егзистенцијализам]]от во [[Германија]]. Извршил големо влијание врз современите филозофи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е метафизика“.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Егзистенцијалисти]]
941.847

уредувања