Разлика помеѓу преработките на „Жан Калвин“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''[[Жан Калвин]]''' ({{роден на|10|јули|1509}} - {{роден на|22|мај|1564}}), верски [[реформатор]], основач на [[калвинистичка протестантска црква|калвинистичката протестантска црква]]. Протеран од Франција, заминал во Швајцарија и Женева ја претворил во град-црква. Тој вовел строги норми: ги намалил забавите и театарските претстави, забранил жените да носат обетки и свилен фустани итн. Иметите на манасирите ги конфискувал. Следбениците на Калвиновоото учење беа [[хугеноти]]те во [[Франција]], а во [[Англија]] - [[пуританизам|пуританците]]. Починал во [[Женева]], на [[27 мај]] [[1564]] година.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Верски реформатори]]
941.847

уредувања