Разлика помеѓу преработките на „Велимир Брезовски“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''д-р [[Владимир Брезовски]]''' ({{роден на|19|октомври|1924}} - {{починал на|6|јануари|1983}}) бил истакнат македонски [[историчар]], автор на стотина трудови, научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја]] во [[Скопје]]. Најпознат е како долгогодишен раководител на Одделението за документација на Институтот за национална историја.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски историчари]]
941.847

уредувања