Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
[[Херман Мелвил]] ({{роден на|1|август|1819}} - {{починал во|Њујорк}}, {{починал на|28|септември|1891}}), познат [[САД|американски]] [[Проза|писател]], [[Есеј|есеист]] и [[поет]], ''Американскиот [[Шекспир]]'', автор на ''[[Моби Дик]]'', делото кое своевремено ќе биде сметано за потполн неуспех, но коешто денес се смета за еден од најголемите литературни класици во историјата.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Американски писатели]]
941.847

уредувања