Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
[[Податотека:Gutenberg.jpg|десно|150п]]
Роден помеѓу [[1394]] и [[1400]], '''Јоханес Гутенберг''', е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни букви. Ја усовршил печатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил "[[Библија]]та" и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја, т.е., "[[Мајнцкиот псалтир]]" во црна и црвена боја. Починал во [[1468]].
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Научници]]
941.847

уредувања