Разлика помеѓу преработките на „Блек сабат“

Додадени 32 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Black Sabbath''' (се чита: Блек Сабат) е британски хеви метал бенд од Бирмингем. Формирани се во 1968 година од [[Ozzy Osbourne]] ([[вокал]]), [[Tony Iommi]] ([[гитара]]), [[Geezer Butler]] ([[бас]]) и [[Bill Ward]] ([[тапани]]).
 
 
 
== Дискографија ==
* ''[[Forbidden (Black Sabbath album)|Forbidden]]'' (1995)
{{commonscat|Black Sabbath}}
 
{{Музика-никулец}}
 
[[Категорија:Музика]]