Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bg, ca, cs, cy, et, fa, it, ja, nn, pl, ru, zh Брише: simple, sv Менува: pt, sr, uk)
с
Kаменот-темелник на градот го удрил кралот [[Архелај I]] (413 - 399 п.н.е.) со намена да биде главен град на кралството, да ја замени старата престолнина ([[Ајга]]). По ова, Пела била седиште на [[Филип II Македонски]] и [[Александар Македонски]], неговиот син. Во [[168 п.н.е.]] Пела била ограбена од Римјаните, а нејзиното богатство било пренесено во Рим. Подоцна градот го руши земјотрес и одново почнува да се гради врз рушевините. Веќе во [[180]] [[Луцијан]] поминувајќи го опишал местото како ''„денес незначајно, со многу малку жители“''.
 
Пела за прв пат се спомнува од [[Херодот]] (VII, 123) во врска со походот на [[Ксеркс]] како и од [[Тукидид]] (II, 99,4 и 100,4) во врска со македонската експанзија и војната против [[Ситакле]], кралот на [[Тракија|тракиабните]]. Според [[Ксенофон]], на почетокот на [[IV век п.н.е.]] Пела бил најголемиот македонски град. Постои теза дека основачот на градот не бил [[Архелај I]], туку [[Аминта III]]. Градот привлекувал уметници како [[ЗевскЗевкиј и Пархасиј|ЗевскЗевкиј]], поетот [[Тимотеј од Милет]] и [[Грчка трагедија|трагичарот]] [[Еврипид]] кој живеел таму сè до неговата смрт пишувајќи и работејќи на продукцијата на неговата драма ''Архелај''.
 
Градот го доживел своето златно доба за време на карлот [[Антигон II Гонат]] и овој период ни дава највеќе археолошки наоди (видете подолу).