Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн.
 
{{Никулец за географија}}
{{гео-никулец}}
{{Африка}}
 
941.847

уредувања