Разлика помеѓу преработките на „Мраморно Море“

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот Додава: war:Dagat Marmara)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
'''Мраморно Море'''([[турски јазик|тур]]. ''Marmara Denizi'') е [[море]] кое е дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]] и [[Мала Азија]]; преку [[Босфор]] се поврзува со [[Црно Море]], а преку [[Дарданели|Дарданелите]] со [[Егејско Море|Егејското Море]]. Мраморното Море има површина од 11 472 километри квадратни, а најголемата длабочина достигнува 1355 м. Температурта на површината на водата изнесува од 8-9 °C на [[зима]], до 23-24 °C па дури и до 29 °C во лето. Соленоста на морето изнесува од 20% до 26‰. Во југо-западниот дел на морето се наоѓа [[Мармара (остров)|островот Мармара]], познат по своите резерви на [[мермер]], од чие име потекнува името на морето.
 
{{Никулец за географија}}
{{Гео-никулец}}
 
[[Категорија:Мориња во Европа]]
941.847

уредувања