Кашмир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
'''Кашмир''' или ([[Балти]]: کشمیر; [[Догри]]: कश्मीर, [[потохари]]: کشمیر; [[кашмирски]]: कॅशीर, کٔشِیر; [[ладаки]]: ཀཤམིར; [[шина]]: کشمیر; [[ујгурски]]: كھسىمڭر) е северозападниот дел на на Индискиот полуостров. Се до средината на [[19 век]] терминот Кашмир се користел за долината што се наоѓа помеѓу Хималаите и Пир Панџал појасот, од тогаш се користи како за поголема територија одколку што е денешната држава Џаму и Кашмир во [[Индија]] ги содржи долината, Џаму и Ладак, пакистанската административна провинција Северни Територии и Азад Кашмир, и кинескиот административен регион Аксај Чин.
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на Хиндуизмот и подоцна на Будизмот а подоцна во 19 век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв муслимански лидер во Кашмир. Во наредните 5 века Кашмир има Мислимански морнарси, кои владееле се до 1751 година. Моментално Кашмирскиот регион е владеен од три држави: Индија, Кина и Пакистан.
{{Никулец за географија}}
{{Гео-никулец}}
 
[[Категорија:Географија на Индија]]
941.847

уредувања