Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во [[Персиски залив|Персискиот залив]].
 
{{Никулец за географија}}
{{гео-никулец}}
 
[[Категорија:Реки во Азија]]
941.847

уредувања