Разлика помеѓу преработките на „К2“

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот Додава: hi:के२)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
{{Никулец за географија}}
{{гео-никулец}}
 
[[Категорија:Планини]]
941.847

уредувања