Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

с
Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец
с (Бот Додава: war:Kasalatan nga Apriká; козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка зазема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
 
{{Никулец за географија}}
{{гео-никулец}}
 
{{Региони во Африка}}
941.847

уредувања