Аорта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 105 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Aorta scheme.jpg|thumb|Шематски приказ на аортата]]
{{Никулец за анатомија}}
'''Аортата''' е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Податотека:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
 
{{Никулец за анатомија}}
 
[[ar:أبهر (شريان)]]