Разлика помеѓу преработките на „Нокт“

Додадени 48 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец; козметички промени
с (Брзо додавање категорија Нога (со користење на HotCat))
с (Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец; козметички промени)
[[ImageПодатотека:Fingernails1.JPG|thumb|Нокти од прсти од раце.]]
[[ImageПодатотека:Toes.jpg|thumb|Нокти од прсти од нозе.]]
 
'''Ноктите''' се тврда рожеста обвивка на врвот на [[прст]]ите од [[Рака|рацете]] и [[Нога|нозете]]. Ноктите се најкарактеристичен елемент од [[Анатомија на човек|анатомијата на човековото тело]], но ретко може да се пронајдат и кај некои [[примат]]и, но не и кај останатите [[цицачи]]. Ноктите се слични, по фукнција и облик, со [[Канџа|канџите]] и [[Шепа|шепите]] од [[птици]]те и останатите животни. Ноктите на прстите и нозете се создадени од тврд протеин наречен [[кератин]], протеин од кој се создадени [[рог]]овите на животните.
 
== Делови ==
 
Делот на ноктот кој се наоѓа во внатрешноста на кожата се нарекува корен, а веднаш до него се наоѓа матрицата. Останатиот дел од ноктот се нарекува плоча, под плочата се наоѓа лежиштето на ноктот. Од преодот од корен кон плоча се наоѓа полумесечеста бела зона која се нарекува лунула. <ref>Feneis, Heinz (2000). Pocket Atlas of Human Anatomy (4th ed.). Thieme. pp. 392–95. ISBN 3-13-511204-7.</ref>
 
== Видете исто така ==
* [[Прсти]]
* [[Рака]]
 
 
{{Никулец за анатомија}}
{{Ана-никулец}}
 
[[Категорија:Покривен систем]]
[[Категорија:Рака]]
[[Категорија:Нога]]
 
[[ar:ظفر]]
[[an:Ungla]]
[[ar:ظفر]]
[[arc:ܛܦܪܐ]]
[[gn:Pysãpe]]
[[ay:Sillu]]
[[az:Dırnaqlar]]
[[bg:Нокът]]
[[bn:নখ]]
[[br:Ivin]]
[[bg:Нокът]]
[[ca:Ungla]]
[[cs:Nehet]]
[[da:Negl]]
[[de:Nagel (Anatomie)]]
[[diq:Nenıg]]
[[en:Nail (anatomy)]]
[[et:Küüs]]
[[es:Uña]]
[[eo:Ungo]]
[[es:Uña]]
[[et:Küüs]]
[[eu:Azazkal]]
[[fa:ناخن]]
[[fi:Kynsi]]
[[fiu-vro:Küüds]]
[[fr:Ongle]]
[[fy:Neil]]
[[ga:Ionga]]
[[gan:指甲子]]
[[kogn:손발톱Pysãpe]]
[[he:ציפורן]]
[[hr:Nokat]]
[[ht:Zong]]
[[hu:Köröm]]
[[id:Kuku]]
[[io:Unglo]]
[[id:Kuku]]
[[it:Unghia]]
[[heja:ציפורן]]
[[jv:Kuku]]
[[ka:ფრჩხილი]]
[[ko:손발톱]]
[[kv:Гыж]]
[[ht:Zong]]
[[la:Unguis]]
[[lt:Nagai]]
[[lv:Nags]]
[[lt:Nagai]]
[[hu:Köröm]]
[[ms:Kuku]]
[[nl:Nagel (anatomie)]]
[[jann:Nagl]]
[[no:Negl]]
[[nn:Nagl]]
[[oc:Ongla]]
[[pag:Kuko]]
[[pl:Paznokieć]]
[[pt:Unha]]
[[qu:Sillu]]
[[ro:Unghie]]
[[qu:Sillu]]
[[ru:Ногти]]
[[simple:Fingernail]]
[[sl:Noht]]
[[sr:Нокти]]
[[fi:Kynsi]]
[[sv:Nagel (anatomi)]]
[[tl:Kuko]]
[[te:గోరు]]
[[tg:Нохун]]
[[nntl:NaglKuko]]
[[tr:Tırnak]]
[[uk:Нігті]]
[[fiu-vro:Küüds]]
[[yi:נאגל (אנאטאמיע)]]
[[yo:Èkánná]]
[[diq:Nenıg]]
[[zh:指甲]]
 
[[Категорија:Покривен систем]]
 
[[Категорија:Рака]]
 
[[Категорија:Нога]]
941.847

уредувања