Аорта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец за анатомија}}
{{Ана-никулец}}
Аортата е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Податотека:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
941.847

уредувања