Разлика помеѓу преработките на „Притока“

Додадени 236 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: десно|220п|мини|[[Треска, притока на реката Вардар]] '''Притока''' е [[...)
 
с
[[Податотека:Treska.jpg|десно|220п|мини|[[Треска]], притока на реката [[Вардар]]]]
'''Притока''' е [[река]] или [[поток]] кој се влева во поголема „матична“ река. Притоката по дефиниција не се влева директно во езеро, море или океан. TributariesПритоките andи theматичната mainstemрека riverиграат serveулога toна drainодвод theна surroundingповршинските води и [[сливподземни води]] ofво its surface water andеден [[groundwaterслив]], by leading the water out intoносејќи anја oceanводата orкон someморето otherили largeдруга bodyголема ofводна waterповршина.
 
'''[[Устие]]''' е место кадешто се среќаваат две или повеќе [[водна површина|водни површини]], но зборот најчесто се употребува во контекст на притоки.
 
Обратна од притоката е [[растока]]та - река која скршнува од матичната во свој ракав и тече засебно. Тие најчесто се среќаваат кај [[речна делта|речните делти]].
Reciprocal to a tributary is a [[растока]], a river that branches off of and flows away from the main stream. Distributaries are most often found in [[river delta]]s.
 
==Терминологија==
[[Податотека:Pfinz Germany.jpg|десно|мини|220п|[[Пфинц]], десна притока на реката [[Рајна]] во [[Баден-Виртемберг]], Германија]]
Поимите „десна притока“ и „лева притока“ се употребуваат за положбата на притоката во однос на текот на матичната река, гледајќи низводно.
 
==Подредување и броење==
Во [[орографија]]та, притоките се подредуваат по редослед на текот, почнувајќи од онаа најблиску до [[извор (река)|изворот]], за завршувајќи со онаа најблиску до [[устие]]торечна наделта|речната рекатаделта]].
[[Податотека:Pfinz Germany.jpg|десно|мини|220п|[[Пфинц]], десна притока на реката [[Рајна]] во [[Баден-Виртемберг]], Германија]]
Во [[орографија]]та, притоките се подредуваат по редослед на текот, почнувајќи од онаа најблиску до [[извор (река)|изворот]], за завршувајќи со онаа најблиску до [[устие]]то на реката.
Според [[Штралеров број|Штралеровиот редослед]] распоредот на притоките во [[хиерархија]] на притоки од „прв“, „втор“, „трет“ и „виш“ ред, со тоа што притоките од првиот ред се најмалите. На пример, една притока од втор ред има две или повеќе притоки од прв ред кои се соединуваат и ја сочинуваат притоката од втор ред.