Разлика помеѓу преработките на „1955“

Додадени 485 бајти ,  пред 11 година
с
с (Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница)
{{20 век}}
== Настани ==
 
=== јануари ===
* [[25 јануари]] – Президиумот на Врховниот совет на СССР издаде указ за окончување на воената состојба меѓу СССР и Германија.
* [[28 јануари]] – [[Конгрес на САД|Конгресот на САД]] го овластува претседателот [[Двајт Ајзенхауер]] да употреби сила за да го заштити [[Тајван]] од [[Народна Република Кина]].
=== февруари ===
 
=== март ===
 
=== април ===
* [[1 април]] – Грчката националистичка организација [[ЕОКА]] започнува вооружена борба за обединување на [[Кипар]] со [[Грција]].
=== мај ===
* [[9 мај]] – [[Западна Германија]] станува членка на [[НАТО]].
* [[14 мај]] – Осум комунистички земји на чело со [[СССР]], го склучуваат [[Варшавски пакт|Варшавскиот пакт]].
=== јуни ===
 
=== јули ===
* [[17 јули]] – Во [[Анахајм, Калифорнија]], е отворен [[Дизниленд]].
=== август===
* [[25 август]] – Последните советски трупи ја напуштаат [[Австрија]].
=== септември ===
* [[6 септември]] – Во [[Истанбул]] е извршен [[погром]] против грчките жители на градот.
* [[19 септември]] – Аргентинскиот претседател [[Хуан Перон]] е соборен преку воен удар.
=== октомври ===
 
=== ноември ===
 
=== декември ===
* [[1 декември]] – [[Роза Паркс]] е уапсена поради нарушување на [[сегрегација]]та. Тоа го означува почетокот на борбата за граѓански права на [[Афро-Американци]]те.
* [[14 декември]] – [[Бугарија]] станува членка на [[Обединетите Нации]].