Разлика помеѓу преработките на „1978“

Додадени 956 бајти ,  пред 10 години
с (Бот Додава: krc:1978 джыл)
{{20 век}}
== Настани ==
 
 
=== јануари ===
* [[22 јануари]] - Првпат во историјата на космонаутиката, во вселенската орбита е остварена „операцијата снабдување“. По дводневно самостојно летање товарниот брод без екипаж „Прогрес - 1“ автоматски се спои со системот „Саљут - 6“ - „Сојуз - 27“. Ова летало однесе во вселената гориво за моторите, материјали за натамошно истражување, како и вода, воздух и храна за космонаутите.
=== февруари ===
 
=== март ===
 
* [[14 март]] – [[Израел]] го напаѓа [[Либан]].
* [[16 март]] – Поранешниот италијански премиер [[Алдо Моро]] е киднапиран од страна на [[Црвени бригади|Црвените бригади]].
 
=== април ===
 
* [[18 април]] – [[Американскиот сенат]] одлучува на [[31 декември]] [[1999]] година [[Панамски канал|Панамскиот канал]] да и’ биде вратен на [[Панама]].
* [[27 април]] – Во [[Авганистан]] е извршен воен удар од страна на левичарската [[Народна демократска партија на Авганистан]], при што е убиен претседателот [[Дуад Кан]].
=== мај ===
 
* [[9 мај]] – Безживотното тело на [[Алдо Моро]] е пронајдено во [[Рим]], во паркирано возило.
 
=== јуни ===
 
=== јули ===
 
* [[7 јули]] – [[Соломонови Острови|Соломоновите Острови]] стекнуваат независност од [[Британија]].
* [[22 јуни]] – Откриен е [[Харон (месечина)|Харон]], месечина на [[Плутон]].
* [[26 август]] – По смртта на [[Папа Павле VI|Павле VI]], [[Папа Јован Павле I|Јован Павле I]] е избран за римски папа.
 
=== август===
 
=== септември ===
* [[17 септември]] – [[Израел]] и [[Египет]] гo потпишуваат [[Договор од Кемп Дејвид|Договорот од Кемп Дејвид]].
=== октомври ===
* [[1 октомври]] – [[Виетнам]] ја напаѓа [[Камбоџа]].
* [[1 октомври]] - [[Тувалу]] стекнува независност од [[Британија]].
* [[14 октомври]] – [[Даниел арап Мои]] станува претседател на [[Кенија]].
* [[16 октомври]] – По смртта на [[Папа Јован Павле I|Јован Павле I]], [[Папа Јован Павле II|Јован Павле II]] е избран за римски папа. Тој е првиот папа од полска националност во историјата.
=== ноември ===
* [[3 ноември]] – [[Доминика]] стекнува независност од [[Британија]].
=== декември ===
 
* [[22 декември]] – [[Комунистичка партија на Кина|Комунистичката партија на Кина]] предводена од [[Денг Ксиао Пинг]] ја напушта [[маоизам|маоистичката]] политика и усвојува програма на делекусежни економски реформи.
* [[27 декември]] – Новиот шпански устав е одобрен на референдум, со што и официјално е обновена демократијата во [[Шпанија]].