Ахвашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 17 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Ахвахски јазик преместена како Ахвашки јазик)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''АхвахскиАхвашкиот јазик''' е дел од [[североисточни кавкаски јазици|североисточните кавкаски јазици]]. Јазикот се зборува од околу 1000 луѓе и има два дијалекти: ''северен'' и ''јужен'' дијалект, што не се многу слични. Има неколку литературни дела на ахвахскиахвашки, но сепак луѓето користат [[аварски јазик]].
 
{{Кавкаски-јазици-никулец}}