Разлика помеѓу преработките на „1961“

Додадени 266 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{20 век}}
== Настани ==
=== јануари ===
 
* [[3 јануари]] - [[САД]] ги прекинаа дипломатските односи со [[Куба]]. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во [[Лас Вегас]].
* [[17 јануари]] - По налог на [[Моис Чомбе]], белите платеници го убија законскиот конгоански премиер [[Патрис Лумумба]], творец на конгоанската независност и херој на „црна Африка“.
 
=== февруари ===
 
=== март ===
 
=== април ===
 
=== мај ===
 
=== јуни ===
 
=== јули ===
 
=== август===
 
=== септември ===
 
=== октомври ===
 
=== ноември ===
 
=== декември ===
 
 
== Родени ==