Разлика помеѓу преработките на „1961“

Додадени 324 бајти ,  пред 9 години
с (Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница; козметички промени)
 
* [[3 јануари]] - [[САД]] ги прекинаа дипломатските односи со [[Куба]]. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во [[Лас Вегас]].
* [[17 јануари]] - По налог на [[Моис Чомбе]], белите платеници го убија законскиот конгоански премиер [[Патрис Лумумба]], творец на конгоанската независност и херој на „црна Африка“.
 
== Родени ==