Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

Додадени 2.892 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 92.55.71.211 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
(Целосно избришана страница)
с (Отстрането уредувањето на 92.55.71.211 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека: Vespucci-Amerigo Vespucci.jpg|thumb|200px|right|Америго Веспучи]]
[[Податотека:Amerigo Vespucci01.jpg|left|thumb|150px|Статуа на Америго Веспучи во Галеријата Уфици во [[Фиренца]]]]
 
'''Америго Веспучи''' ({{роден во|Фиренца}}, {{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]].
 
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Италијански морепловци]]
[[Категорија:Родени во 1459 година]]
[[Категорија:Починати во 1512 година]]
 
[[af:Amerigo Vespucci]]
[[an:Amerigo Vespucci]]
[[ar:أميريغو فسبوتشي]]
[[arz:اميريجو فيسبوتشى]]
[[ast:Amerigo Vespucci]]
[[be:Амерыга Веспучы]]
[[bg:Америго Веспучи]]
[[br:Amerigo Vespucci]]
[[bs:Amerigo Vespucci]]
[[ca:Amerigo Vespucci]]
[[cs:Amerigo Vespucci]]
[[da:Amerigo Vespucci]]
[[de:Amerigo Vespucci]]
[[el:Αμέριγκο Βεσπούτσι]]
[[en:Amerigo Vespucci]]
[[eo:Amerigo Vespucci]]
[[es:Américo Vespucio]]
[[et:Amerigo Vespucci]]
[[eu:Amerigo di Vespucci]]
[[fa:آمریگو وسپوچی]]
[[fi:Amerigo Vespucci]]
[[fr:Amerigo Vespucci]]
[[he:אמריגו וספוצ'י]]
[[hi:अमेरिगो वेस्पूची]]
[[hr:Amerigo Vespucci]]
[[hu:Amerigo Vespucci]]
[[id:Amerigo Vespucci]]
[[it:Amerigo Vespucci]]
[[ja:アメリゴ・ヴェスプッチ]]
[[ka:ამერიგო ვესპუჩი]]
[[kn:ಅಮೇರಿಗೊ ವೆಸ್ಪುಚಿ]]
[[ko:아메리고 베스푸치]]
[[la:Americus Vespucius]]
[[lt:Amerigas Vespučis]]
[[lv:Amerigo Vespuči]]
[[nds:Amerigo Vespucci]]
[[nl:Amerigo Vespucci (persoon)]]
[[no:Amerigo Vespucci]]
[[pap:Amerigo Vespucci]]
[[pl:Amerigo Vespucci]]
[[pt:Américo Vespúcio]]
[[ro:Amerigo Vespucci]]
[[ru:Веспуччи, Америго]]
[[simple:Amerigo Vespucci]]
[[sk:Amerigo Vespucci]]
[[sl:Amerigo Vespucci]]
[[sq:Amerigo Vespucci]]
[[sr:Америго Веспучи]]
[[sv:Amerigo Vespucci]]
[[sw:Amerigo Vespucci]]
[[szl:Amerigo Vespucci]]
[[th:อเมริโก เวสปุชชี]]
[[tr:Amerigo Vespucci]]
[[uk:Амеріго Веспуччі]]
[[vi:Amerigo Vespucci]]
[[zh:亚美利哥·韦斯普奇]]
80

уредувања