Разлика помеѓу преработките на „Прст“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Екстремитети (со користење на HotCat))
[[Image:LeftHand.jpg|thumb|Прсти на раце.]]
 
'''Прст''' е дел од органите [[рака]] и [[нога]] и кој се користи за манипулција и [[чувство за допир]] кај [[човек]]от и [[примати]]те.<ref name="Cha1998">[[#Cha1998|Chambers 1998 page 603]]</ref><ref name="OxfIll">[[#OxfIll|Oxford Illustrated pages 311,380]]</ref> Нормално, човекот има пет прсти на секоја рака и нога, со исклучок на вродените мани и губењето прсти. На раката секој прст има свој назив, за разлика од прстите на нозете, па така има [[палец]], [[показалец]], [[среден прст]], [[прстен-домал прст]] и [[мал прст]]. Секој прст содржи голем број нерви и крајни рожести завршетоци познати како [[нокти]] кои служат за заштита на врвовите на прстите.
 
==Видете исто така==