Разлика помеѓу преработките на „Полска азбука“

Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Полската азбука''' е писмото со кое се пишува полскиот јазик. Таа с...)
 
с
'''[[Полска|Полската]] [[азбука]]''' е писмото со кое се пишува [[Полски јазик|полскиот јазик]]. Таа се заснова на [[латиница]]та, но користи и [[дијакритички знак|дијакритици]] како креската, која е графички слична на [[остар акцент|остриот акцент]] (на пр.: ź, ś), како и [[Точка (дијакритички знак)|горна точка]] (ż) и [[огонек]] (ą, ę). Стандардното кодирање на полската азбука е [[ISO 8859-2]] (Latin-2), а нестандардни, но соодветни се и [[ISO-8859-13]] и [[ISO-8859-16]].
 
Полската азбука има 32 боуквибукви, во кои спаѓаат 9 самогласки и 23 согласки.
 
''Видете исто така: [[Полска фонологија]]''