Свјатослав Рихтер: Разлика помеѓу преработките

с
Robot - Replacing image Sviatoslav Richter.jpg with Richter youth.jpg
с (Бот: козметички промени)
с (Robot - Replacing image Sviatoslav Richter.jpg with Richter youth.jpg)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Sviatoslav Richter youth.jpg|десно|мини|200п|Свјатослав Рихтер]]
'''Свјатослав Теофилович Рихтер''' ({{lang-ru|Святосла́в Теофи́лович Ри́хтер}}) ([[20 март (родени)|20 март]] ([[7 март]] стар стил), [[1915]] – [[1 август (починале)|1 август]], [[1997]]) е еден од најголемите пијанисти на [[20 век]], можеби и на сите времиња, титула којашто ја добива заради длабочината на своите интерпретации, виртуозната техника и обемноста на репертоарот.
 
941.847

уредувања