Разлика помеѓу преработките на „Скопје“

Додаден 4.511 бајт ,  пред 9 години
Откажано уредување 1022939 (автор: 89.205.58.171 | Разговор)
('''Задебелен текст''')
(Откажано уредување 1022939 (автор: 89.205.58.171 | Разговор))
Во византиските документи градот е забележан како Скопиа, а [[Словени|Словените]] го означувале и како Скопие, Скопје, Скопље. За време на владеењето на цар [[Самоил]], Скопје станува дел од [[самоилово царство|Самоиловото царство]]. Во подоцнешниот период градот подпаѓа под власт на [[Византија]], [[Бугарија]] и [[Србија]], а на [[19 јануари]] [[1392]] градот го зазеле [[Османлии]]те и го добил името Ускуп (Üsküp).
 
== Историја ==
IMETO NA SKOPJE
[[Податотека:Oficerski dom.jpg|thumb|270px|Старо Скопје - Офицерскиот дом на главниот плоштад во 1920-тите.]]
Gradot Skopje ima bogata istorija.Toj porano se vikal Skupi.Imeto go dobil od potekloto na plemeto Peonci, sto znacelo strea,zasolniste,koliba.
 
Најстарите сведоштва и археолошки пронајдоци тврдат дека Скопје е населен уште од 4 000 г.п.н.е.<ref>http://www.skopje.gov.mk/EN/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=46</ref> Скопје за прв пат во документи се споменува од [[Клаудиј Диоломеј]] под древното име [[Скупи]]. Името Скупи (колиба, засолниште, стреа) за прв пат се јавува кај [[Пајонци|Пајонското]] племе [[Агријани]], кои живееле на овие простори.
 
Според историските податоци, во времето на императорот [[Октавијан Август]], од 13-та до 11-та година пред нашата ера, Скупи од логор ([[каструм]]) на двете Македонски легии - 5-та Македонска и 4-та Скитска легија прераснал во [[град]].
 
Подоцна во 84 или 85 година императорот [[Домицијан]] основал колонија [[Скупи|Флавија Скупи]], град со римски самоуправни права кој бил најголем на просторот од [[Солун]] на југ до [[Дунав]] на север. Во тоа време Скопје доживува голем развој и станува град со свој бискуп.
 
На [[25 октомври|25]] и [[26 октомври]] [[1689]] година градот го освоил Австро-унгарскиот генерал [[Силвио Пиколомини]] кој подоцна го запалил Скопје поради [[епидемија]] на [[чума]] и за да не им остави ништо на непријателите. Градот горел цели два дена и бил скоро целосно уништен<ref>{{Цитирање
| last=Поњавиќ
| first=Кики Мангова
| title=Пиколомини и Скопје - градот феникс
| newspaper=Утрински весник
| issue=3118
| date=Октомври 26, 2009
| year=2009
| month=Октомври
| url=http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=575E0685BBFCB54182D35C72AB491374}}
</ref>.
 
Во 19-от век Скопје станува важен сообраќаен центар и во него цвета занаетчиството. На [[25 октомври]] [[1912]] година по 520-годишно владеење Османлиите го напуштаат Скопје, а веќе наредниот ден влегува Моравската дивизија на српската војска со што градот потпаѓа под српска власт.
 
За време на Првата светска војна Скопје се наоѓа под окупација на Бугарските и Австро-унгарските сили, а по завршување на војната станува дел од Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.
 
Во Втората светска војна Скопје повторно е окупирано од Бугарија, сојузник на [[Нацизам|нацистичка]] [[Германија]]. На [[22 април]] [[1941]] година бугарската Петта армија го окупира Скопје и останува во градот се до [[9 септември]] [[1944]]. На [[13 ноември]] 1944 година борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од германската фашистичка окупација.
 
По ослободувањето од фашистичкиот окупатор на [[13 ноември]] [[1944]] година, градот брзо се развива и станува индустриски, културен и административен центар на [[Социјалистичка Република Македонија]] која е во составот на [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]].
 
== Географски податоци ==
73

уредувања