Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Додадени 192 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Крал Хатсон преместена како Хацон)
КралКралот '''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'', ''Rex Hacon'') е првиот крал на првата македонска средновековна држава тнр. Македонска [[Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]]. (''Mirac.,II ,p.1325-1333'').
 
{{ист-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Македонија]]