Разлика помеѓу преработките на „Катерина Арагонска“

с
 
== Подоцнежните години ==
[[File:Peterborough Katherine of Aragon.JPG|thumb|left|Гробот на кралицата на Англија]]
 
Кон враќањето во [[Довер]], по средбата со кралот [[Франсоа I]] во Кале, Хенри и Ана Болејн тајно се венчале. Постои можност Ана да била бремена. Некои подржувачи на Кетрин го сметале новиот брак за лажен. Ако бракот на Кетрин со Артур бил конзумиран, за што постои голема веројатност, Хенри VIII според канонското право можел повторно да се жени. На [[23 мај]] 1533, Кранмер го поништил бракот меѓу Кетрин и Хенри, а пет дена подоцна, на [[28 мај]] [[1533]] бракот меѓу Хенри и Ана го пргласил за валиден.