Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвил, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-Џоунс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]].
 
== Приказна ==
 
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]) настапува, во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во водвиљ („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.
{{ОскарФилм}}
 
[[Категорија: Филмови од 2002]]
 
[[ar:شيكاغو (فيلم)]]
941.847

уредувања