Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 98 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
! colspan="2" align=center bgcolor="#FFDEAD" | Чеченская Республика<br />Нохчийн Республика<br />''Република Чеченија''</big>
{| border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"
| align="center" width="50 %" | {{border|[[СликаПодатотека:Ru-chnya.png|150px|none|Знамето на Чеченија]]}}
| align="center" width="50 %" | [[СликаПодатотека:Coat_of_arms_of_Chechnya.svg|none|100px|Грбот на Чеченија]]
|----
| align="center" width="50 %" | Знаме
|}
|-
! colspan="2" align="center" | [[СликаПодатотека:RussiaChechnya2007-07.png|200px|center|Положај во Русија]]
|-
|----- valign="top"
|}
 
[[FileПодатотека:Grozny Kadyrov Mosque.jpg|thumb|250px|right|Поглед на Грозни]]
[[FileПодатотека:Grozny - damaged flat building (2006).jpg|thumb|250px|right|Грозни разрушен од војните]]
 
'''Чеченија''' ([[руски јазик|рус]]: Чеченская Республика, [[Чеченски јазик|чеченски]]: Нохчийн Республика) е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Грозни]].
 
== Географија ==
Сместена во источниот дел на северниот [[Кавказ]], Чеченија е заградена скоро од сите страни од руските федерални единици.
 
* Површина: 15,300&nbsp;km²
* Граници:
** ''внатрешни'':
*** [[Дагестан]]
*** [[Ингушетија]]
*** [[Северна Осетија-Аланија]]
*** [[Ставрополски крај]]
** ''Надворешни'':
*** [[Грузија]]
 
'''Реки:'''
* [[Терек]]
* [[Сунжа]]
* [[Аргун]]
 
=== Временска зона ===
[[Податотека:RTZ2.png|left|75px]]
 
<div style="clear:left"></div>
 
== Демографија ==
Според пописот од 2004 во Чеченија има 1.1 милион жители. [[Чеченци]] се at&nbsp;1,031,647 или 93.5%. Други етнички групи се [[Руси]] (40,645, или 3.7%), [[Кумики]] (8,883, или 0.8%), [[Ингуши]] (2,914 или 0.3%) и други кои ги има помалку од 0.5%.
 
* '''Популација''': 1,103,686
** ''Урбана'': 373,177 (33.8%)
** ''Рурална'': 730,509 (66.2%)
** ''Maжи'': 532,724 (48.3%)
** ''Жени'': 570,962 (51.7%)
* '''Просечна старост''': 22.7 г
** ''Урбана'': 22.8 г
** ''Рурална'': 22.7 г
** ''Maжи'': 21.6 г
** ''Жени'': 23.9 г
* '''Домаќинства''': 195,304 (со 1,069,600 ж)
** ''Урбани'': 65,741 (со 365,577 ж)
** ''Рурални'': 129,563 (со 704,023 ж)
* '''Наталитет''' (2005)
** ''Раѓања'': 28,652 (24.9)
** ''Умирања'': 5,857 (5.1)
 
 
|}
 
== Религија ==
Најголемиот број на Чеченци се [[Сунити|Суни]] [[Муслимани]], кои ја конвертирале религијата некаде помеѓу 16 и 19 век. Тие ги следат движењето на муслиманските струења како [[Шафии]], [[Ханафи]] или [[Малики]]. [[Руси]]те се [[православни]], од кои има доста и [[Козаци]] кои исто така се православни.
 
941.847

уредувања