Чалкучимак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
[[ImageПодатотека:Challco Chima.jpg|thumb|right|300px|Чалкучимак, генерал]]
 
'''Чалкучимак''' (роден во [[15 век]], умрел во [[Кахамарка, Перу]] во [[1533]]) бил еден од главните [[Инка]] генерали заедно со [[Кискис]] и [[Румињахуи]] кои го подржувале [[Атахуалпа]]. За Атахуалпа, Чалкучимак победил во пет битки против шпанските окупатори.
Чалкучимак бил роден во [[Кито]]. За време на граѓанската војна во [[Тавантинсују]], тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на [[Хуаскар]] за време на [[битката на Чимборазо]]. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, [[Аток]] кој подоцна и го убил. Во април [[1532]] година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на [[битката на Кипаипан]].
 
== Видете исто така ==
* [[Атахуалпа]]
* [[Хуаскар]]
* [[Аток]]
 
== Надворешни врски ==
* Manuel José Quintana, [http://worldlibrary.net/eBooks/Wordtheque/es/aaaasjn.txt Vidas de los españoles célebres] {{es icon}}
 
{{Инки-никулец}}
 
[[CategoryКатегорија:Инки]]
 
[[cs:Chalcuchima]]
941.847

уредувања