Разлика помеѓу преработките на „Црква на Англија“

Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Инфокутија Организација
| name = Црква на Англија <br /> Church of England
| image = Church of England Logo.jpg
| imagewidth =
| caption = Лого на Црквата на Англија од 1996.
| type = Англиканска од 1534, <br /> претходно [[римокатолицизам|римо-католичка]] (597-1534)
|status =
|purpose =
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува Архиепископот од Кентербери кој е поглавар на црквата.
 
== Референци ==
{{reflist}}
<!-- interwiki -->
 
[[Категорија:Англија]]
[[Категорија:Цркви]]
 
<!-- interwiki -->
 
[[ang:Angelcirice]]
941.847

уредувања