Разлика помеѓу преработките на „Базилика Свети Јован Латерански“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: hr:Bazilika sv. Ivana Lateranskog)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Црква Свети Јован Латерански<br />Basilica di San Giovanni in Laterano
|image=Facade San Giovanni in Laterano 2006-09-07.jpg
|caption=
}}
 
'''Црквата Свети Јован Латерански''' ([[италијански јазик|италијански ]] :''Basilica di San Giovanni in Laterano'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Рим]], [[Италија]] и е во склопот на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Црквата е една од најстарите [[базилика|базилики]] во [[Рим]], изградена во [[324]] година, и е т.н. [[мајка црква]] на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Нејзин последен архитект е [[Агостино Валини]], изградена со елементи на [[барок|барокот]].
 
{{DEFAULTSORT:Јован Латерански}}
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
[[Категорија:Базилики во Рим|Јован Латерански]]
[[Категорија:Катедрали во Италија]]
[[Категорија:Барокна архитектура]]
[[Категорија:Погребални места на папите]]
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
[[ca:Basílica de Sant Joan del Laterà]]
941.847

уредувања