Разлика помеѓу преработките на „Црква Света Софија (Софија)“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: pl:Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Црква Света Софија<br /> Църква „Света София“
|image=Sveta Sofia Church E1.jpg
|caption=
}}
 
'''Црквата Света Софија''' ([[бугарски јазик|бугарски ]] : ''Църква „Света София“ '') е [[црква]] која се наоѓа во [[Софија]], [[Бугарија]] и е во склопот на [[Бугарска Православна Црква|Бугарската православна црква]]. Оваа црква е една од најстарите во градот изградена во [[4 век]]. Во [[14 век]], по самата [[црква]] било именувано и името на градот [[Софија]]. Во време на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] била претворена во [[џамија]].
 
{{DEFAULTSORT:Софија}}
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Софија}}
[[Категорија:Цркви во Софија]]
[[Категорија:Православни цркви во Бугарија]]
[[Категорија:Претворени објекти во џамии]]
[[Категорија:Архитектура од 6 век|Софија ]]
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
[[bg:Света София (София)]]
941.847

уредувања