Централна дивизија (НБА): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Менува: ko:센트럴 디비전 (NBA)
с Бот: козметички промени
Ред 2:
[[Податотека:MK Carte franchise NBA.JPG|thumb|350п|right|Дивизии и конференции на [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]]]]
 
[[Југоисточна Дивизија НБА|Југоисточната Дивизија]] на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] е една од трите дивизии во [[Источна Конференција НБА|Источна Конференција]] на лигата, заедно со [[Атланска Дивизија НБА|Атланската Дивизија]] и [[Југоисточна Дивизија НБА|Југоисточната Дивизија]]. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет [[Тим|тимови]]. Оваа дивизија во е дом на [[Чикаго Булс]] кои во времето на [[Мајкл Џордан|Џордан]] се прославија како една од најсилните династии во историјата на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] лигата. Во текот на последната деценија се смета за најсилна во [[Источна Конференција НБА| истокот]], со тимовите на [[Детроит Пистонс]] и [[Кливленд Кавалерс]] на чело. Петте [[Тим|тимови]] се следните:
 
* [[Детроит Пистонс]]
* [[Индијана Пејсерс]]
* [[Кливленд Кавалерс]]
* [[Милвоки Бакс]]
* [[Чикаго Булс]]
 
=== Прваци на Централната дивизија ===
 
* 2001: [[Милвоки Бакс]]
Ред 23:
{{Шаблон:НБА}}
 
[[Категорија:Национална Кошаркарска Асоцијација]]
 
941.847

уредувања