Разлика помеѓу преработките на „Цаде (буква)“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Соодветната буква во [[Угаритска азбука|угаритската азбука]] е {{unicode|𐎕}}.
 
== Потекло ==
Потеклото на буквата цаде е нејасно. Можеби дошла од [[Писма од средното бонзено доба|писмата од средното бронзено доба]], базирана на пиктографот за тастение, можеби [[папирус]], или пак јадица („цајад“ = лов на денешен хребрејски , или на арапски „сад“ = рибарење или лов).
 
== Хебрејското цаде ==
{{Hebrew alphabet}}
{{Arabic alphabet}}
{{Syriac alphabet}}
=== Име ===
Буквата ги носи имињата цаде, цади, саде и др. Видете [[хебрејска азбука]] за листа на разни транслитерации и изговори.
 
=== Изговор ===
На [[хебрејски јазик|денешен хебрејски]], буквата цаде претставува [[безвучен алвеоларен африкат]] ({{IPA2|ʦ}}). Ова важи и за [[јидиш]]. Историски, веројатно преставувала [[фарингијализација|фарингијализирано]] {{IPA|/sˤ/}}; [[Јеменски евреи|јеменските евреи]] и ден денес ја изговараат така.
 
=== Варијации ===
Цаде, како и [[каф]], [[мем]], [[Пе (арабица)|пе]] и [[нун]], има финална форма која се користи на крајот на зборовите. Обликот му се менува од: '''צ''' на: '''ץ'''. Изговорот не се менува.
 
=== Значење ===
Во [[гематрија]], цаде го означува бројот 90. Финалната форма на буквата преставува 900, но ретко се користи - наместо ова се користат [[Тау (буква)|тав]], [[Тау (буква)|тав]] и [[коф]] (400+400+100).
 
Цаде е една од седумте букви која добива посебна круна (наречена ''тагин'') кога е напишана во [[Сефер тора]]. Видете [[Шин (буква)|шин]], [[ајин]], [[тет]], [[нун]], [[зајин]] и [[Гимел (буква)|гимел]].
 
== Видете исто така ==
* [[Шин (буква)]]
* [[Ц (буква)]]
 
[[Категорија:Феникиска азбука]]
[[als:ץ]]
[[ar:ص]]
[[arc:ܨܕܐ]]
[[br:Tsade (lizherenn)]]
[[de:Tzade]]
[[arc:ܨܕܐ]]
[[en:Tsade]]
[[es:Tzadi]]
[[fi:Tsade]]
[[fr:Tsadi (lettre)]]
[[he:צ]]
[[nl:Tsade]]
[[fi:Tsade]]
941.847

уредувања