Разлика помеѓу преработките на „Храдец Кралове“

Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: tg:Градетс-Кралове)
с (Бот: козметички промени)
 
 
'''Храдец Кралове''' ({{lang-cs|Hradec Králové}} [[helpПомош:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Hradec Kralove.ogg|[ˈɦradɛts ˈkraːlovɛː]}}, {{lang-de|Königgrätz}}; во превод ''Замокот на кралицата'') е град во [[Чешката Република]], и административен центар на [[Краловохрадечки крај|Краловохрадечкиот крај]] во [[Бохемија]]. Економијата на градот е базирана на технилогија за прехрамбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во крадот се произведуваат и светки познатите пијана „Petrof“.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.hradeckralove.org/en.html Official website]
* [http://www.jazzgoestotown.com/ Jazz goes to Town website]
* [http://hradec-photos.nill.cz/ Photo gallery with a map]
 
 
 
 
[[Категорија:Краловохрадечки крај]]
941.847

уредувања