Химачал Прадеш: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
! colspan="2" bgcolor="#DEFFAD" | Мапа
|-----
| colspan="2" align="center" bgcolor="#E8E8E8" | <center>[[СликаПодатотека:India_Himachal_Pradesh_locator_map.svg |н|250п|Положба на Химачал Прадеш во Индија]]</center>
|}
 
'''Химачал Прадеш''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 55.673 km² и 6.077.248 жители(сос: 1. јан. 2001).
Воглавно е планинска држава во северна Индија, а порано се викала Држава на пенџабските планини. Се граничи со [[Џаму и Кашмир]] на север и северозапад, со [[Пенџаб]] на југозапад, [[Харајана]] и [[Утар Прадеш]] на југ и [[Утаранчал]] на југоисток. Со Кина (т.е. Тибет ) се граничи на исток.
== Географија и клима ==
[[ ImageПодатотека:Kangra.jpg |лево|мини|200п|]]
 
 
== Економија ==
Химачал Прадеш многу зависи од туризмот. Бидејќи има мноштво на реки има вишок на електрична енергија, која ја продава на останатите индиски држави. Населението на Химачал Прадеш има еден од највисоките стандарди во Индија.
 
 
{{Индија}}
 
 
[[Категорија:Индија]]
941.847

уредувања