Хибридизација (хемија): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: ca:Hibridació d'orbitals)
с (Бот: козметички промени)
</math>
 
Во секоја од новодобиените (хибридни) орбитали има по еден неспарен електрон, што значи дека тие можат да градат четири единечни [[Сигма врска|сигма (&sigma;σ) врски]] како со други јаглеродни атоми, така и со атоми од други елементи.
 
[[Податотека:Ch4-hybridisation.png|Шематско претставување на хибридните орбитали кај метанот]] постанува [[Податотека:Ch4-structure.png|Тетраедарската форма на метанот.]]
941.847

уредувања