Разлика помеѓу преработките на „Фриз“

Одземени 8 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:фриз.jpg|thumb|300px|Фриз (означен со стрелка)]]
 
Во [[архитектура]]та, '''фриз''' е широкит средишен дел на [[перваз]]от кој може да биде неукрасен или — кај [[Јонски ред|Јонкскиот]] и [[Коринтски ред|Коринтскиот]] ред — украсен со [[барелјеф]]и. Кај астиларниот ѕид фризот лежи на [[архитрав]]от и врз него има [[ѕиден украс|ѕидни украси]] од [[корниз (архитектура)|корнизот]].
 
Кај ентериерите, фризот во една соба е дел од ѕидот над лајсната за слики и под крунските декорации. Како додаток, фризот е долг појас од [[сликарство|насликани]], [[скулптура|извајани]] или [[калиграфија|калиграфирани]] украси на таква положба, над хоризонталното видно поле. Фризните украси може да прикажуваат свени во ред дискретни плочи.
941.847

уредувања