Франција на Олимписките игри: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: pt:França nos Jogos Olímpicos)
с (Бот: козметички промени)
Франција била пет пати домакин на овие натпреварувања:
 
* [[Летни олимписки игри - 1900]] во [[Париз]]
* [[Зимски олимписки игри - 1924]] во [[Шамони]]
* [[Летни олимписки игри - 1924]] во Париз
* [[Зимски олимписки игри - 1968]] во [[Гренобл]]
* [[Зимски олимписки игри - 1992]] во [[Албервил]]
 
Заклучно со [[2008]] година, [[Франција]] има освоено вклуно 719 медали, од кои 636 на летните и 83 на зимските.
 
 
== Медаи ==
 
=== Медали на ЛОИ ===
{|class="wikitable" border="2" cellpadding="2" cellspacing="0" style="text-align:center"
|- bgcolor="#efefef"
! colspan=4 style="border-right:0px;";| '''Медали на ЛОИ'''
| style="border-left:0px"; | [[СликаПодатотека:Olympic rings.svg|50п]]
|- bgcolor="#efefef"
|align=left|'''Место'''
| bgcolor="gold" |[[СликаПодатотека:Med 1.png|Злато]] '''Злато'''
| bgcolor="silver" |[[СликаПодатотека:Med 2.png|Сребро]] '''Сребро'''
| bgcolor="CC9966" |[[СликаПодатотека:Med 3.png|Бронза]] '''Бронза'''
| '''Вкупно'''
|-
 
 
=== Медали на ЗОИ ===
{|class="wikitable" border="2" cellpadding="2" cellspacing="0" style="text-align:center"
|- bgcolor="#efefef"
! colspan=4 style="border-right:0px;";| '''Медали на ЗОИ'''
| style="border-left:0px"; | [[СликаПодатотека:Olympic rings.svg|50п]]
|- bgcolor="#efefef"
|align=left|'''Место '''
| bgcolor="gold" |[[СликаПодатотека:Med 1.png|Злато]] '''Злато'''
| bgcolor="silver" |[[СликаПодатотека:Med 2.png|Сребро]] '''Сребро'''
| bgcolor="CC9966" |[[СликаПодатотека:Med 3.png|Бронза]] '''Бронза'''
| '''Вкупно'''
|-style="background:#ccccff"
 
{{Земји-учеснички на Олимписки игри}}
 
[[Категорија:Франција на Олимписките игри]]
 
941.847

уредувања