Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- † [[8 Јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] и председател на [[Република]] [[Франција]],
од [[1981]] до [[1995]] година. Бил член на социјалистичката партија на Франција. За време на [[Втора Светска Војна|Втората Светска Војна]] е еден од водачите на [[Движењето на отпорот]].
 
[[Категорија:Претседатели на Франција]]
[[Категорија:Никулци]]
941.847

уредувања